top of page
L1171958_edited.jpg

 

CUBE_

 

Cube _ je multižánrovým autorským projektem tanečnice Elišky Benešové a sochařky Kristýny Kužvartové. Autorky skrze taneční performance a tvorbou sochařských děl polemizují o lidské potřebě vytvářet konstrukty hmotné či myšlenkové a následně na nich lpět v touze po nalezení jistoty, o kterou by bylo možné se opřít v proměnlivém světě.  

Práce na konceptu započala v roce 2020, a vrcholila v pandemickém období v roce 2021 tvorbou tanečního představení Cube. (premiéra 2021, Galerie Pragovka). Po krátké odmlce obě autorky projekt obnovují. V roce 2023 vznikají dvě na sobě nezávislé linie projektu - Sochařská díla a multižánrové představení Cube _Performance člověka a objektu. 

Na představení E. Benešová v roce 2023 spolupracuje s hudebníkem a producentem Liborem Mikyškou, dramaturgicky spolupracuje s tanečnicí a choreografkou, členkou Spitfire Company Markétou Vacovskou. Kromě proměny tvůrčího týmu E. Benešová transformuje celkový pohled na možnosti zpracování tématu. V nově probíhajícím procesu reflektuje původní způsob tvorby, hledá nové komunikační a výrazové prostředky pro sdílení obsahu s divákem. Kromě fyzického ztvárnění a vizuální stránky, které objímají celkový tvar představení, zkoumá hru s hlasem, významem slov a další možnosti poetického vyjádření tématu.

 

Projekt  Cube byl  v roce 2021 realizován za podpory  Ministerstva kultury České republiky a zašťítěn Studiem ALTA. V roce 2023 získal

projekt na nové zpracování představení v roce 2023 Cube_ Performance člověka a objektu podpory Státního fondu kultury České Republiky, městské částí Prahy 8, Nadace Život umělce, soukromých dárců v rámci kampaně Donio a byl realizován pod záštitou kulturního prostoru úl.

 

Všem podporovatelům srdečně děkujeme! 

 

 

 

Mysl zpočátku lehká, zaujatá hrou pro hru. 

Dokonalá souhra lidskému oku lahodí.

Jsme zaslepeni  touhou vše zachovat, silou vůle udržet. 

Avšak lpěním sílí slabost a těžkne smysl. 

Lpění vábí napětí. 

Společně zaplavují mysl a plodí nehybnost.

V momentech slabosti  vylézají na povrch stíny,

jímž člověk zaneprázdněný nevěnoval dostatek pozornosti.

Křehké jistoty, je možné vrátit se k Vám?

Poznávám, že opřena o hmotu, bojuji se svou vlastní touhou.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kredity:

Koncept: Kristýna Kužvartová, Eliška Benešová

Dramaturgická spolupráce: Markéta Vacovská

Choreografie, performance, text: Eliška Benešová

Scénografie: Kristýna Kužvartová, Michal Nachtigal

Hudba : Libor Mikyška

Světelný design: Michal HóR Horáček

Světla: Jakub Zeman

grafický design: Kateřina Lenzová

koprodukce: úl,  Studio ALTA

Doba trvání: 55 min. 

logo-SFK.JPG
NŽU.jpg
logo-mč-praha-8.jpg
ul logo.png
bottom of page